بین امام خمینی 14 و 16
42225440 - 051
info[at]s-ansar.ir
ansarolghaemney[at]gmail.com

پيام مدير عامل


پیام مدیر عامل به مناسبت نوروز 99

بسم الله الرحمن الرحيم
 
صفحات دفتر طبيعت را كه ورق مي زني ،چرخه ي زندگي را بر ايثار و فداكاري مي بيني . هنگامه زمستان كه بركات نازله ي پروردگار توانا زمين را مورد عنايت قرار مي دهد و گرماي پدرانه ي خورشيد روي در نقاب ابر مي كشد و بارش باران هاي زندگي بخش سفره هاي زمين را غني مي كند و برف هاي سپيد و لطيف و زيباچون استادي دلسوز با تازيانه اي از جنس سوز و سرما همت به تربيت خاك مي گمارد و پس از طي دوره اي معين ، دست آورد اين تعليم و تربيت ، زندگي است كه با عنوان بهار از راه مي رسد و گرماي پر مهر و مطلوب خورشيد ، زمين سرد و افسرده را مورد تفقد قرار مي دهد و طبيعت سرمست و شاداب ، شروع به ايثار مي كند .
گياهان ، سرسبزي و طراوت خود را به چهار پايان هديه مي كنند تا غوت و غذاي خود را و انسانها را تدارك كنند.
ياس و ياسمن و بيد و بيدمشك و سنجد و اقاقيا بانافه گشائي و عطر افشاني دماغ جان را مي پرورند . بلبل و چكاوك و قناري آهنگي گوش نواز را به فضاي طرب انگيز بهاري هديه مي كنند . پروانه ي سفيد و سبك بال ، دست افشان و پاي كوبان و سرمست از اين همه زيبائي ، تن نحيف خود را به منقار گنجشك مي سپارد تا نان خورشي باشد جوجه هاي منتظرش را .
چكاوك بيقرار خود را به چنگال گربه مي دهد تا زينت بخش سفره ي بي رياي بچه هاي بازيگوشش باشد . غزال تيزتك خود را اسير پلنگ تيزدندان مي كند تا نسل اين وحشي خوش خط و خال ادامه يابد .
گوزن يال داربه ميزباني آرواره هاي تمساح مي نشيند . سخره ي سياه و خشن كه چون خنجري دردل خورشيد فرورفته ، آغوش بر كركس پير مي گشايد تا لانه ي امني باشد او را .
اين همه ، شمه اي از خان رحمت آن كريم بي همتاست .
اما تو اي تاج سر و اشرف مخلوق عالم ، در اين سفره ي ايثار چه جايگاهي داري ؟!
آيا مي تواني چون مولا و مقتداي مردان عالم جانت را در بستر وليت پيچيده و به شمشير دشمنانش بسپاري مايه ي فخر و مباهات پروردگارت شويد ؟
يا چون فرزند خلفش هر چه در چنته داري تادردانه ي شش ماهه ات را آماج تير جانسوز دشمنان حريت و آزادگي كني و از شرف و مردانگي و مرامت دفاع كني ؟
يا لااقل اندكي از تنعم خويش را به گره گشايي حاجتمندان بگماري ، نه مجاناً بلكه چندين برابر باز پس گيري . كه رب جلي اعلا فرموده :
اعوذبالله من الشيطان الرجيم

( إِنْ تُقْرِضُوا اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا يُضَاعِفْهُ لَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ وَاللَّهُ شَكُورٌ حَلِيمٌ (١٧ سوره تغابن )


مَّن ذَا الَّذِي يُقْرِضُ اللّهَ قَرْضًا حَسَنًا فَيُضَاعِفَهُ لَهُ أَضْعَافًا كَثِيرَةً وَاللّهُ يَقْبِضُ وَيَبْسُطُ وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ (245 سوره بقره)

مَن ذَا الَّذِي يُقْرِضُ اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا فَيُضَاعِفَهُ لَهُ وَلَهُ أَجْرٌ كَرِيمٌ ﴿۱۱ سوره حديد )

 

مدیر عامل صندوق قرض الحسنه و پس انداز انصارالقائم (ع)

مجید سلیمانی نیا                       

بهار 1399                          


 

 

هرگاه که مروری بر کوچه باغ های صمیمی تاریخ می کنیم و حرکت سراسر فراز و نشیب و پر پیچ و خم فرزندان آدم را مورد مداقّه قرار می دهیم، پژواکی پر طنین از فرمایشات نغز بزرگان را در کنگره های فرسوده ی این مسیر باستانی و دیرپای به تواتر می شنویم که هشدارمان می دهد و تجربیات پیشینیان را دلسوزانه یادآور می شود.

امّا آنچه امروز بکارمان می آید، سروش زیبا و پر معنای « من لا معاش له لا معادله » می باشد ، که بسیار تعیین کننده و راه گشا می باشد. و زمان و مکان نمی شناسد و از زمانی که دست ازل گِل آدمی را سرشت تا مادامی که سکه ی ماه در کوره خورشید ذوب شود و پنبه ی کوه ها زده شود و آسمان ها بشکافتند ( اذا السماء انفظرت) به کار می آید .

و نه انسان بلکه هر موجود زنده باید با برنامه ریزی و ژرف نگری تمام هم و غم خود را مصروف امر معاد نماید که لازم فراهم آمدنش به امر معاش بستگی دارد که به نیکی و سلامت اجرا و اداره شود و آن هم لاجرم باید همانند همه ی امورات زندگی یک مسلمان مطابق دستورات دینی و مذهبی باشد تا به سر منزل مقصود برسد .

اما در عصر حاضر که دجّال زمانه با طنطنه و همهمه ی کرکننده و در عین حال افسونگرانه خودش کوچه و بازار و گوش ها را پر نموده و ابنای انسان را به اندوخته و سود و جایزه های آنچنانی می خواند و با هدایا و جوایز شور و شیرین و رنگارنگ و پر زرق و برق هر بیننده ای را به مشایعت خود می کشد ، چه اندک آدمیزادگان وارسته و فکور و اندیشمند که خود را اسیر این دراز گوش خوش ظاهر و فریبنده نمی کنند و صراط مستقیم را غایت آمال خویش بر می گزینند . و اسیر این گرانبهای هولناک نمی شوند و سبک بار بر ساحل زندگی می زنند و سرای فانی را طی می کنند و به سعادت ابدی نائل می گردند .

شب تاریک بیم موج و گردابی چنین حائل ***  کجا دانند حال ما سبکباران ساحل ها

 خلاصه اینکه باید کمی به خود بیائیم و خویش را بپائیم و به موازین اسلامی و انسانی نزدیک شویم و ندای پروردگارمان را که در جستجوی قرض دهنده است با گوش جان بشنویم و لبیک گویان در عمل پیاده کنیم و همراه قافله ای باشیم که به خداوند قرض نیکو می دهند و به انصاف کثیره باز می ستانند و در نهایت رستگاران واقعی آنهایند زیرا تعلقات دنیوی آنها را به بند نتواند آورد و بقول خواجه شیراز :

 غلام همت آنم که زیر چرخ کبود  ***  ز هرچه رنگ تعلق پذیرد آزاد است

 به امید روزی که جامعه ما رنگ خدائی(صبغة الله) بخود گیرد و داد ستدهایمان اسلامی شود و زندگی سالم و پر نشاطی را تجربه کنیم .

 

 مدیر عامل صندوق قرض الحسنه و پس انداز انصارالقائم (ع)

 مجید سلیمانی نیا                              

 تابستان 1399                                

بالا