•   بین امام خمینی 14 و 16
  •   051-42225440
  •   info[at]s-ansar.ir *** ansarolghaemney[at]gmail.com
پيام مدير عامل

پیام مدیر عامل به مناسبت نوروز 99

بسم الله الرحمن الرحيم
 
صفحات دفتر طبيعت راكه ورق ميزني،چرخه ي زندگي رابرايثاروفداكاري ميبيني . هنگامه زمستان كه بركات ناذله ي پروردگار توانا زمين را مورد عنايت قرارميدهد وگرماي پدرانه ي خورشيد روي درنقاب ابرميكشد وبارش بارانهاي زندگي بخش سفره هاي زمين را غني ميكند وبرف هاي سپيدولطيف وزيباچون استادي دلسوزباتازيانه اي ازجنس سوز وسرما همت به تربيت خاك ميگمارد و پس ازطي دوره اي معين، دست آورد اين تعليم و تربيت،زندگي است كه با عنوان بهارازراه ميرسد وگرماي پرمهرومطلوب خورشيد،زمين سرد وافسرده رامورد تفقد قرارميدهد وطبيعت سرمست وشاداب، شروع به ايثارميكند.
گياهان، سرسبزي و طراوت خودرا به چهارپايان هديه ميكنند تا غوت وغذاي خودرا وانسانها راتدارك كنند.
ياس وياسمن وبيدوبيدمشك وسنجد واقاقيا بانافه گشائي وعطرافشاني دماغ جان راميپرورند.بلبل وچكاوك و قناري آهنگي گوش نواز را به فضاي طرب انگيز بهاري هديه ميكنند.پروانه ي سفيد و سبك بال ،دست افشان وپاي كوبان و سرمست ازاين همه زيبائي ،تن نحيف خودرا به منقارگنجشك ميسپارد تا نان خورشي باشد جوجه هاي منتظرش را.
چكاوك بيقرار خودرا به چنگال گربه ميدهد تازينت بخش سفره ي بي رياي بچه هاي بازيگوشش باشد.غزال تيزتك خودرا اسير پلنگ تيزدندان ميكند تانسل اين وحشي خوش خط وخال ادامه يابد.
گوزن يال داربه ميزباني آرواره هاي تمساح مينشيند. سخره ي سياه وخشن كه چون خنجري دردل خورشيد فرورفته،آغوش بركركس پيرميگشايد تالانه ي امني باشداورا.
اين همه ، شمه اي ازخان رحمت آن كريم بي همتاست.
اما تواي تاج سرواشرف مخلوق عالم،در اين سفره ي ايثارچه جايگاهي داري؟!
آياميتواني چون مولاومقتداي مردان عالم جانت رادربستروليت پيچيده و به شمشير دشمنانش بسپاري ومايه ي فخرومباهات پروردگارت شوي؟
ياچون فرزند خلفش هرچه درچنته داري تادردانه ي شش ماهه ات راآماج تيرجانسوز دشمنان حريت وآزادگي كني و ازشرف و مردانگي و مرامت دفاع كني؟
يا لااقل اندكي ازتنعم خويش رابه گره گشايي حاجتمندان بگماري ، نه مجاناُ بلكه چندين برابربازپس گيري. كه رب جلي اعلا فرموده :
اعوذبالله من الشيطان الرجيم

( إِنْ تُقْرِضُوا اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا يُضَاعِفْهُ لَكُمْ وَيَغْفِرْ لَكُمْ وَاللَّهُ شَكُورٌ حَلِيمٌ (١٧ سوره تغابن )


مَّن ذَا الَّذِي يُقْرِضُ اللّهَ قَرْضًا حَسَنًا فَيُضَاعِفَهُ لَهُ أَضْعَافًا كَثِيرَةً وَاللّهُ يَقْبِضُ وَيَبْسُطُ وَإِلَيْهِ تُرْجَعُونَ (245 سوره بقره)

مَن ذَا الَّذِي يُقْرِضُ اللَّهَ قَرْضًا حَسَنًا فَيُضَاعِفَهُ لَهُ وَلَهُ أَجْرٌ كَرِيمٌ ﴿۱۱ سوره حديد )

 

مدیر عامل صندوق قرض الحسنه و پس انداز انصارالقائم (ع)

مجید سلیمانی نیا                       

بهار 1399                          


 

 

هرگاه که مروری بر کوچه باغ های صمیمی تاریخ می کنیم و حرکت سراسر فراز و نشیب و پر پیچ و خم فرزندان آدم را مورد مداقّه قرار می دهیم، پژواکی پر طنین از فرمایشات نغز بزرگان را در کنگره های فرسوده ی این مسیر باستانی و دیرپای به تواتر می شنویم که هشدارمان می دهد و تجربیات پیشینیان را دلسوزانه یادآور می شود.

امّا آنچه امروز بکارمان می آید، سروش زیبا و پر معنای « من لا معاش له لا معادله » می باشد، که بسیار تعیین کننده و راه گشا می باشد. و زمان و مکان نمی شناسد و از زمانی که دست ازل گِل آدمی را سرشت تا مادامی که سکه ی ماه در کوره خورشید ذوب شود و پنبه ی کوه ها زده شود و آسمان ها بشکافتند ( اذا السماء انفظرت) به کار می آید.

 و نه انسان بلکه هر موجود زنده باید با برنامه ریزی و ژرف نگری تمام هم و غم خود را مصروف امر معاد نماید که لازم فراهم آمدنش به امر معاش بستگی دارد که به نیکی و سلامت اجرا و اداره شود و آن هم لاجرم باید همانند همه ی امورات زندگی یک مسلمان مطابق دستورات دینی و مذهبی باشد تا به سر منزل مقصود برسد.

 اما در عصر حاضر که دجّال زمانه با طنطنه و همهمه ی کرکننده و در عین حال افسونگرانه خودش کوچه و بازار و گوش ها را پر نموده و ابنای انسان را به اندوخته و سود و جایزه های آنچنانی می خواند و با هدایا و جوایز شور و شیرین و رنگارنگ و پر زرق و برق هر بیننده ای را به مشایعت خود می کشد، چه اندک آدمیزادگان وارسته و فکور و اندیشمند که خود را ااسیر این دراز گوش خوش ظاهر و فریبنده نمی کنند و صراط مستقیم را غایت آمال خویش بر می گزینند. و اسیر این گرانبهای هولناک نمی شوند و سبک بار بر ساحل زندگی می زنند و سرای فانی را طی می کنند و به سعادت ابدی نائل می گردند.

شب تاریک بیم موج و گردابی چنین حائل ***  کجا دانند حال ما سبکباران ساحل ها

 خلاصه اینکه باید کمی به خود بیائیم و خویش را بپائیم و به موازین اسلامی و انسانی نزدیک شویم و ندای پروردگارمان را که در جستجوی قرض دهنده است با گوش جان بشنویم و لبیک گویان در عمل پیاده کنیم و همراه قافله ای باشیم که به خداوند قرض نیکو می دهند و به انصاف کثیره باز می ستانند و در نهایت رستگاران واقعی آنهایند زیرا تعلقات دنیوی آنها را به بند نتواند آورد و بقول خواجه شیراز:

 غلام همت آنم که زیر چرخ کبود  ***  زهرچه رنگ تعلق پذیرد آزاد است

 به امید روزی که جامعه ما رنگ خدائی(صبغة الله) بخود گیرد و داد ستدهایمان اسلامی شود و زندگی سالم و پر نشاطی را تجربه کنیم

 

 مدیر عامل صندوق قرض الحسنه و پس انداز انصارالقائم (ع)

 مجید سلیمانی نیا                              

 تابستان 1399